Přeskočit na obsah

Výklad snu jako forma terapie

Při terapiích vždy věnuji zvláštní pozornost snům klienta. Sen je nádhernou možností, jak vstoupit do vlastního podvědomí. Co nám chce podvědomí říci? Na co chce poukázat formou snu, když v bdělém stavu nejsme s to naslouchat? Skrze sny nám podvědomí sděluje něco velmi důležitého, přehlíženého, často nedoceňovaného. Prostě něco, co nevidíme. Nebo nechceme vidět.

V celé existenci lidstva, kam až naše paměť sahá, měly sny vždy velký význam. Už v Mezopotámii byli v chrámech (zikkuratech) uctíváni bohové snů. Sen představoval možnost nahlédnout běh budoucích událostí, užívaly se rituály, dokonce existovala kategorie „posvátný sen“. V Egyptě byly zřízeny chrámy, kam se člověk uložil ke spánku s nadějí, že se mu dostane snu seslaného bohem. Toto snové znamení pak umožnilo nahlédnout do budoucnosti.

Z různých forem nazírání na sen používám nejraději daseinsanalytický výklad snu, který respektuje jedinečnost každého člověka. Otázky nejsou navádějící ani sugestivní. Jsou šetrně a vhodně kladeny, ponechávají dostatečný prostor pro uvědomění si daného významu snu. A zcela vždy hledáme paralely mezi bdělým a snovým životem klienta.

Snová terapie má velký potenciál pomoci lidem na jejich cestě ke zlepšení psychického zdraví. Klient má šanci objevit své nevědomé touhy a konflikty a pomůže mu to v každodenním BYTÍ ve světě. Ideálně radostném. A o to přece jde.